Fetoskopik İşlemler

Fetoskopik İşlemler

Fetoskopi, anne karnındaki bebeğin, plasentanın ve kordonun görüntülenmesidir. Bu işlem için 3 mm kalınlığındaki bir alet karın cildinden sokulur, rahime girilir ve bebeğin etrafındaki amniyotik sıvı kesesi içerisinden görüntü alınır. Ameliyathane şartlarında ve genellikle lokal anesteziyle yapılır.

En sık yapılış sebebi tek yumurta ikizlerinde ortaya çıkan problemlerdir.  Bu gebeliklerde ikizden ikize tranfüzyon sendromu olarak adlandırılan bir durum ortaya çıkabilir. Bu sorun ikizlerin paylaştığı plasentadaki damarların bağlantıları aracılığıyla kan alış verişi olması yüzünden meydana gelmektedir. Her iki fetusun da hayatını tehlikeye sokmaktadır. Tedavi edilmezse yaşam şansı %10-30 civarlarındadır.

Tedavide plasentadaki ilişkiyi sağlayan damarların lazerle yakılması anlamına gelen “fetoskopik lazer koagülasyonu” işlemi uygulanabilir. Bu işlem sonrasında en az bir bebeğin canlı doğma olasılığı %70 civarında, iki bebeğin de canlı doğma olasılığı %30-40 civarında, her iki bebeği de kaybetme olasılığı ise %30 civarındadır. 

 

Bazen tek yumurta ikizlerinden birinde ağır anomali veya gelişme geriliği saptanır. Bu gibi durumlarda da problemli olanının göbek kordonunun bipolar koter ile yakılarak kapatılması işlemi yapılabilir.

Fetoskopik işlemlerin erken doğum, su gelmesi, enfeksiyon ve gebelik kaybı gibi riskleri olduğundan sadece başka seçenek kalmadığı hallerde yapılır.

 

 

 

 

 

Formlar

Videolar

tıklayınız

Muayenehane Adresimiz

Prof. Dr. Recep Has
Lotus Nişantaşı Ofis Kat:5 No:90
Lotus Nişantaşı Ofis - Halaskargazi Caddesi No.38-66 Kat:5 Ofis No:90 Osmanbey, Şişli 34371, İstanbul
 +90 (212) 233 23 67
  +90 (530) 517 19 11
 +90 (212) 233 13 84
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kroki

tıklayınız