Detaylı Fetal Ultrasonografi

Detaylı Fetal Ultrasonografi

Genellikle gebeliğin 18-23. haftaları arasında yapılan ultrason muayenesidir. Yöntemin ana amacı bebeğe ait organ anomalilerinin ve kromozom anomalilerine ait bulguların aranması ve değerlendirilmesidir. Organ anomalileri kabaca iç ve dış organlardaki şekil sorunlarıdır. Bunlar majör ve minör diye iki gruptadır. Minör anomalilerin canlı doğan bebeklerdeki sıklığı %15 iken, majörlerin sıklığı %2-3 civarındadır. Detaylı ultrason incelemesinin ana hedefi majör anomalilerin doğum öncesi dönemde tanılarının koyulmasıdır. Majör anomalilerin %60-80 kadarının doğum öncesi tanısı koyulabilmektedir. Bazı anomalilerin tanısının ancak ileri gebelik haftalarında koyulabileceği, bazılarının ise gebelik süresince görülmesinin mümkün olmadığı bilinmelidir.


Detaylı ultrason incelemesi sırasında uterus duvarına ait sorunlar, fetus sayısı, fetusun canlılığı, amniyos sıvısı miktarı da değerlendirilir. Fetusa ait ölçümler alınır ve gelişimi değerlendirilir. Gerekli ise Doppler analizleri yapılarak bebeğin kan akımları hakkında bilgi toplanabilir. Gereken vakalarda rahim ağzı uzunluğu ölçülebilir.


Detaylı fetal ultrasonografide anormal bulgu görülmemesi bebeğin sağlıklı olduğunu garanti etmez ve bebeği iyileştirmeye yönelik bir katkısı yoktur. Sadece tanı için kullanılır. Bebekte anormal bir durum saptanması durumunda ise bu durumun gereği olarak; sadece izlem, bebeğin tedavisi veya gebeliğin sonlandırılması gibi seçenekler sunulabilir.

Formlar

Videolar

tıklayınız

Muayenehane Adresimiz

Prof. Dr. Recep Has
Lotus Nişantaşı Ofis Kat:5 No:90
Lotus Nişantaşı Ofis - Halaskargazi Caddesi No.38-66 Kat:5 Ofis No:90 Osmanbey, Şişli 34371, İstanbul
 +90 (212) 233 23 67
  +90 (530) 517 19 11
 +90 (212) 233 13 84
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kroki

tıklayınız