Amniosentez

Amniosentez

Amniyosentez bebekteki kromozom hastalıklarının, bazı genetik hastalıkların veya enfeksiyonların tanısını koymak amacıyla yapılan bir işlemdir.
Teknik olarak ultrason görüntülemesi altında iğne ile gebenin karın duvarından ve rahminden geçilerek gebelik kesesine girilir ve kese içindeki amniyotik sıvıdan bir miktar (20 ml) alınır. İşlem süresi genellikle bir dakikadır. Nadiren ikinci giriş gerekebilir. Anestezi ve antibiyotik kullanmak gerekmez. Testlerin sonucu genellikle 2-3 hafta içinde çıkar. Nadiren laboratuvar sonuç veremeyebilir. Bu durumda girişim tekrarı gerekebilir.

Amniyosentez işleminin nadir görülse de bazı riskleri vardır:
1. Gebelik kaybı: Amniyosentez’ e bağlı düşük oranı %0,5 (1/200) veya daha azdır. Nedeni, çoğu kez gebelik kesesinde açılan delikten kese içindeki sıvının sızarak boşalmasıdır. Ayrıca işlem sırasında mikropların rahim içindeki dokulara geçişiyle meydana gelebilen enfeksiyonlar veya kanamalar da düşük nedeni olabilir. Amniyosentez yapılmayan gebelerde de çeşitli nedenlerle düşük olabileceği unutulmamalıdır.

2. Vajinal yoldan su gelmesi: Nadir görülür, %1 civarındadır. Çoğu kez gebelik sorunsuz devam eder. Ancak bu durumdaki gebelerin %10-15’inde düşük gelişebilir. Bazen bebek suyu az ya da susuz bir ortamda gelişmesini sürdürmek zorunda kalabilir ve bebeğin akciğerleri bu durumdan zarar görebilir.

3. Kanama: Çok nadir görülür, genellikle kendiliğinden durur.

4. Enfeksiyon: Çok nadir görülür, ancak ciddi bir durumdur. Gebeliğin sonlandırılması gerekir.

5. İğnenin bebeğe değmesi ve zarar vermesi: Günümüz tekniği ile bu olasılık çok azsa da, iğnenin bebeğe değmeyeceği garanti edilemez.

6. Kan uyuşmazlığı: Anne Rh-, baba Rh+ ve bebek de babası gibi Rh + ise, amniyosentez sırasında bebeğin kan hücreleri anneye geçerek antikor oluşmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek amacıyla amniyosentezden sonra gebeye Anti D uygulanır.

7. Annenin karın duvarında hematom (kan pıhtısı): Nadirdir ve çoğu kez kendiliğinden geçer.

8. Anne ölümü: Çok çok nadir de olsa rapor edilmiş vakalar vardır.

Formlar

Videolar

tıklayınız

Muayenehane Adresimiz

Prof. Dr. Recep Has
Lotus Nişantaşı Ofis Kat:5 No:90
Lotus Nişantaşı Ofis - Halaskargazi Caddesi No.38-66 Kat:5 Ofis No:90 Osmanbey, Şişli 34371, İstanbul
 +90 (212) 233 23 67
  +90 (530) 517 19 11
 +90 (212) 233 13 84
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kroki

tıklayınız