11-14 Hafta Ultrason İncelemesi

11-14 Hafta Ultrason İncelemesi

Gebeliğin 11-14. haftaları arasında yapılır. İlk başta bebeğin  Down sendrom'lu olma olasılığının belirlenmesi amacıyla yapılmaktaydı. Bu nedenle “birinci trimester tarama testi”, “ikili test” veya “kombine test” gibi isimleri de vardır. Önce detaylı ultrasonografi incelemesi ile bebeğin bütün vücudu incelenir. Bu inceleme ile fetal anomalilerin yaklaşık yüzde 50'sini tanımak mümkündür. Bu nedenle birinci trimesterde yapılacak detaylı ultrasonografi muayenesine ek olarak 22. hafta civarında da bir detaylı ultrasonografi muayenesi önerilir.

Muayene sırasında fetusun ense pilisi kalınlığı ölçülür. Ayrıca kalp ve bazı damarlarına ve burun kemiğine de bakılır.  Ense bölgesindeki kalınlaşma, kromozomal bozukluğun, bebeğe ait bir kalp hastalığının ya da herhangi başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Ense kalınlığı miktarı ne kadar yüksekse, bebekte bir rahatsızlık olma ihtimali de o kadar artar. Ancak sağlıklı bebeklerde de bazen kalın bir ense saydamlığına rastlanabilir. Ense saydamlığının normal sınırlarda olduğu saptanan bebeklerde kromozom hastalığı (Trizomi 21, 18 ve 13 ) riski azdır, ama sıfır değildir.

  Anneden alınan kanda iki maddeye bakılır. Bunlar serbest beta HCG hormonu ve PAPP-A isimli  proteinlerdir. Ense saydamlığı ölçümü tek başına yüzde 75 ve kan testiyle birleştirildiği zaman yüzde 85 oranında Down Sendrom’lu ve Trizomi 18'li bebeklerin tanısını koyabilir. Bu test çoğul gebeliklerde genellikle sadece ense şeffaflığı ölçümü ile yapılır.

Annenin yaşı da dikkate alınarak tüm sonuçlar birlikte değerlendirilir ve bebeğin Down Sendrom'lu olma olasılığı saptanır. Bu olasılık belli sınırın üzerindeyse  Koryon Villus Biyopsisi (CVS) veya Amniosentez (AS) yoluyla kromozom analizi önerilir. Bilinmesi gereken önemli bir nokta, kalın bir ense saydamlığının ve artmış bir riskin kesin olarak bebeğin bir hastalık taşıdığı anlamına gelmediği gibi, normal bir ense saydamlığı ve düşük oranda çıkmış riskin de bebeğin kesin olarak sağlıklı olduğu anlamına gelmediğidir. Bu testler yalnızca risk hesaplanması amacıyla yapılır

Bu test, aileye kromozom testi yaptırıp yaptırmama kararını erken dönemde verme olanağı sunar ve ayrıca bebeğe ait bir çok anomalinin tanısının gebeliğin daha erken döneminde koyulmasını sağlar.

Formlar

Videolar

tıklayınız

Muayenehane Adresimiz

Prof. Dr. Recep Has
Lotus Nişantaşı Ofis Kat:5 No:90
Lotus Nişantaşı Ofis - Halaskargazi Caddesi No.38-66 Kat:5 Ofis No:90 Osmanbey, Şişli 34371, İstanbul
 +90 (212) 233 23 67
  +90 (530) 517 19 11
 +90 (212) 233 13 84
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kroki

tıklayınız